NATOCHESS_2014 - wssto

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

NATOCHESS_2014

FILM-FOTO

XXV Mistrzostwach NATO w Szachach
"NATOCHESS CHAMPIONSHIP 2014"
7-13 września 2014 roku w Quebec (Kanada)


XXV MISTRZOSTWA NATO W SZACHACH
(25th NATO CHESS CHAMPIONSHIP)

W dniach 7-13 września 2014 roku w Quebec (Kanada) odbyły się XXV Mistrzostwa NATO w Szachach (25th NATO CHESS CHAMPIONSHIP).
Kanada była organizatorem mistrzostw po raz pierwszy. Gospodarze zorganizowali mistrzostwa w Cytadeli Quebec, gdzie stacjonuje 2 batalion 22 Królewskiego Regimentu. W tegorocznej edycji mistrzostw udział wzięły reprezentacje następujących krajów – członków NATO: Belgia, Dania, Francja, Holandia, Niemcy, Polska, Słowenia, USA, Węgry, Wielka Brytania i Kanada.
Zawody składały się z dwóch turniejów: indywidualnego, rozgrywanego w czasie do 2,5 godz. na zawodnika na dystansie siedmiu rund. Odbył się również indywidualny turniej szachów błyskawicznych rozgrywany w czasie 5 minut na zawodnika na dystansie jedenastu rund. Mistrzostwa zostały przeprowadzone zgodnie z przepisami Międzynarodowego Wojskowego Komitetu Szachowego (IMCC), jak również przepisów Światowej Federacji Szachowej (FIDE). Wyniki najlepszych czterech zawodników z każdej drużyny, stanowiły wynik zespołu.
Ceremonia otwarcia turnieju odbyła się 8 września na terenie Cytadeli. Zakończenie mistrzostw zorganizowane zostało przez gospodarzy 12 września br. w obiektach siedziby Parlamentu Prowincji Quebec z udziałem gości zaproszonych i przedstawicieli kierownictwa resortu obrony Kanady.
Reprezentacja Wojska Polskiego występująca w składzie: mjr Sławomir Kędzierski – kapitan reprezentacji, kpt. Andrzej Szcześniak, por. Michał Bielawski, ppor. Mateusz Sypień, sierż. pchor. Dariusz Sycz, kpr. pchor. Damian Graczyk, st. szer. Daniel Michalski oraz Adam Karbowiak po raz kolejny po zaciętej walce z Niemcami o prymat, aż do ostatniej rundy wywalczyła tytuł wicemistrzowski zdobywając srebrny medal.
Wielki sukces odniósł również sierż. pchor. Dariusz Sycz (Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu) zdobywając w klasyfikacji indywidualnej drugie miejsce.
W turnieju szachów błyskawicznych, aż pięciu naszych wicemistrzów znalazło się w pierwszej „dziesiątce”. Najlepszym spośród nich okazał się st. szer. Daniel Michalski (5 lubuski pułk artylerii w Sulechowie), który wywalczył brązowy medal zajmując trzecie miejsce.
Tegoroczny nasz udział w NATOCHESS i osiągnięte rezultaty potwierdzają słuszny kierunek rozwoju szachów w Wojsku Polskim (systematycznie realizowane corocznie Mistrzostwa Wojska Polskiego w Szachach oraz cykl przygotowania reprezentacji do udziału w Mistrzostwach NATO w Szachach).
Totem szachowy „Łódź Wikingów – Spirit Of Denmark” przekazany został przez Przewodniczącego IMCC – płk. Tomasza Malinowskiego – przyszłorocznym organizatorom Mistrzostw , którymi będą Holendrzy.

ppłk rez. Jerzy Kufel
FOTO:
Daniel Michalski i Jerzy Kufel

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego