NATOCHESS_2010 - wssto

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

NATOCHESS_2010

FILM-FOTO
 

XXI Mistrzostwach NATO w Szachach
"NATOCHESS CHAMPIONSHIP-2010"
18-22 października 2010 Koegen (Dania)


 

W dniach 18-22 października 2010 roku w Koege (Dania) odbyły się XXI Mistrzostwa NATO w Szachach "NATOCHESS 2010". Wojsko Polskie reprezentowane było w tych mistrzostwach po raz dziewiąty (wystartowaliśmy po raz pierwszy w 2002 roku we Francji, zajmując tam szóste miejsce, ale już rok później właśnie w Danii, reprezentacja Wojska Polskiego zdobyła wicemistrzostwo i tak już każdego roku nasi zawodnicy dzielnie walcząc zawsze znajdują sobie miejsce na "pudle").
W bieżącym roku tego dorobku bronili: kapitan reprezentacji, jednocześnie zawodnik drużyny NATO - mjr Sławomir Kędzierski, zawodnikami drużyny narodowej byli: mjr Saturnin Skindzier, ppor. Mateusz Sypień, st. sierż. Sławomir Kraiński, st. kpr. Krzysztof Kapral, kpt. rez. Andrzej Szcześniak i por. rez. Piotr Bieluszewski.
Po pierwszej rundzie nikt z naszych zawodników nie stracił punktu: cztery wygrane i dwa remisy, a honor drużyny NATO swoją wygraną uratował nasz mjr Sławomir Kędzierski. Oby, tak dalej …
Szefem misji - przedstawicielem Ministerstwa Obrony Narodowej był płk Tomasz Malinowski, który jest członkiem Komitetu NATOCHESS. Wojskowe Stowarzyszenie "Sport-Turystyka-Obronność", które na zlecenie Ministra Obrony Narodowej organizowało udział drużyny na mistrzostwa, reprezentowałem osobiście.
Przed godziną 13.00 22 października 2010 roku  zakończyła się VII runda, będąca zarazem rundą kończącą Mistrzostwa.
Reprezentacja Wojska Polskiego grała bardzo dobrze, a szczególnie w I, V, VI i ostatniej rundzie. Zajęliśmy po raz ósmy z rzędu miejsce "na pudle". W tegorocznych mistrzostwach, tu na duńskiej ziemi, zdobyliśmy drugie miejsce. Nasi potencjalni przeciwnicy w drodze do tytułu mistrzowskiego, drużyna niemiecka nie była i tym razem do pokonania. Za nami na trzecim miejscu uplasowali się reprezentanci Turcji, którzy wyprzedzili gospodarzy drużynę duńską.
Najlepszym naszym zawodnikiem okazał się kapitan reprezentacji - mjr Sławomir Kędzierski, który grał w zespole NATO. Spośród zawodników drużyny narodowej po siedmiu rundach okazał się kpt. rez. Andrzej Szcześniak z 4 RBM w Grudziądzu.
W godzinach wieczornych w miejscowej sali widowiskowej (Teaterbygningen),  z udziałem przedstawicieli armii duńskiej i miejscowych władz odbyła się ceremonia zakończenia Mistrzostw.
Może w roku przyszłym, podczas XXII Mistrzostw NATO w Szachach "NATOCHESS 2011", które będą odbywały się w Kownie (Litwa) uda się naszej bardzo zgranej i wysoko punktującej drużynie zdobyć prymat pierwszeństwa.
Na razie pozostaje nam obok tytułu, wysokie uznanie dla gry naszych zawodników podczas całego turnieju. Solidna gra, zdyscyplinowanie i duża odporność psychiczna pozwoliły na utrzymanie pozycji wicemistrzów.

ppłk rez. Jerzy Kufel, wiceprezes WS "S-T-O"

 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego